اسمارت ویو | هوشمندسازی

تکنولوژی هوشمندسازی مسکونی

خانه هوشمند چیست؟

خانه های هوشمند برای صرفه جویی در زمان و هزینه، ایجاد امنیت در خانه و انجام امور منزل از راه دور و تنها با اتصال به اینترنت طراحی شده‌اند. ساختمان هوشمند یک محل اقامت مجهز به مجموعه‌ای از دستگاه‌های مختلفی است که کارهایی که معمولا انسان‌ها انجام می‌دهند را به طور خودکار بر عهده دارند.

پارکینگ هوشمند

امروزه مدیریت ترافیکی در پاکینگ ها منجر به کوتاه شدن و از بین رفتن صف های طولانی انتظار، جلوگیری از گردش بی مورد در طبقات به منظور یافتن جای پارک و در نتیجه کمک به ماهش ترافیک در محیط پارکینگ، کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی (کاهش کارکرد سیستم تهویه و تخلیه هوا)، کاهش برق مصرفی و نهایتا ایجاد ارزش افزوده، از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرمایش و گرمایش هوشمند

سیستم‌های سرمایش و گرمایش رایج مانند موتورخانه‌ها نیاز به تنظیمات دستی دارند و این می‌تواند یک ویژگی منفی برای این سیستم‌ها باشد. سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند با قابلیت کنترل از راه دور از طریق تلفن همراه، تبلت، بلندگوی هوشمند و غیره همراه است و می‌تواند بخشی مهم و اساسی در یک سیستم خانه‌ی هوشمند باشد.
پارکینگ هوشمند
تصویر-سیستم-روشنایی-هوشمند-8451

امنیت و ایمنی هوشمند

سیستم های هوشمند، در فاز امنیتی و ایمنی بسیار قوی هستند. فرض کنید شما می خواهید از خانه خارج شوید و بعد از اجرای سناریوی خروج، سیستم امنیتی و ایمنی شما فعال می شود. تمامی دتکتور و آشکارسازها آمادگی کامل محافظت از منزل شما را دارند. در صورتی که کوچک ترین حریق یا حرکنی توسط دتکتورها احساس بشه آژیرها به صدا در آمده و روی گوشی شما نوتیفیکیشن میاد و شما با ورود به اپلیکیشن و باز کردن دوربین می توانید اتفاقات رو مشاهده بفرمایید.

صوتی و تصویری هوشمند

صدا و موسیقی بخش لذت‌بخش یک خانه‌ی هوشمند است. با نصب سیستم صوتی و تصویری هوشمند می‌توانید به سادگی لمس یک دکمه، موسیقی مورد نظر خود را در خانه پخش کنید. با نصب این سیستم می‌توانید از طریق ریموت کنترل و یا پنل لمسی، کنترل تلویزیون، رادیو، ماهواره، پخش‌کننده‌های صوتی و غیره را در دست داشته باشید.
تصویر هوشمند سازی درب-5462

کنترل روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند یکی از بخش‌های اصلی خانه‌ هوشمند است که امکان کنترل از راه دور لامپ‌ها را فراهم می‌کنند. این ویژگی سیستم روشنایی هوشمند با کنترل از راه دور لامپ‌ها و یا استفاده از سنسورهای نوری و حرکتی باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. از مزایای سیستم روشنایی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

سیستم کنترل دسترسی

امروزه با گسترش تهدیدهای مختلف، وجود یک ساختار امنیتی قابل اطمینان در ساختمان ها ضروری به نظر می رسد. یکی از ابعاد این ساختار پیاده سازی سیستم های کنترل دسترسی و تردد (Access Control System) در ساختمان است. در سیستم های کنترل تردد ساختمانی، آن چه که مهم می باشد شناخت در نوع طراحی است. بدین منظور در مرحله نخست شناخت فضاهای مختلف ساختمان و کاربری هر یک امری ضروری است تا در یکی از دسته های اختیار یا اعتبار ورود، قرائت گر، ورودی ها و متعلقات درب قرار گیرد و سیستم اکسس کنترل مربوط به آن در آن جا قرار دهیم.
تصویر-سیستم-روشنایی-هوشمند-8451

پروتکل های هوشمندسازی

در حوزه هوشمندسازی خانه‌ها و ساختمان‌ها، نوع پروتکل‌ها یک بحث مهم است. در واقع، پروتکل‌ها زبان مشترکی هستند که دستگاه‌های هوشمند در خانه‌های هوشمند با این زبان مشترک می‌توانند فعالیت‌های خود را انجام دهند و هم چنین، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بحث پروتکل‌‌های هوشمند سازی بسیار مهم است، زیرا عملاً بدون زبان مشترک دستگاه‌های هوشمند نمی‌توانند فعالیت‌های خود را انجام دهند و با یکدیگر ارتباط داشته باشند. شرکت‌هایی که دستگاه‌های هوشمند را می‌سازند پروتکل‌های ارتباطی خانه هوشمند متنوع را تعیین و طراحی می‌کنند.

برای مثال، اتحاد Zigbee یا اتحاد Z-Wave ممکن است استانداردهای خاصی برای طراحی پروتکل دستگاه‌های هوشمندشان را تعیین کنند. چیزی که شما باید در انتخاب نوع سیستم‌های هوشمند به آن توجه داشته باشید این است که هر کدام از برندهای مختلف و دستگاه‌های هوشمند ممکن است پروتکل‌ های ارتباطی خانه هوشمند متفاوتی داشته باشند و هر کدام از این پروتکل‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند.