فهرست مطالب

شیشه ساتینا چیست؟ صنعت شیشه، یکی از پیچیده ترین صنایع است و تکنولوژی ساخت آن بسیار متنوع تر از قبیل شده، به گونه ای که هر روز با انواع مختلفی از شیشه ها در سازه های گوناگون روبرو هستیم. ذات شیشه این گونه است که می تواند نور را به خوبی از خود عبور بدهد و عایق بسیار قوی در برابر سرما و گرما است اما به تازگی، ویژگی های جدیدتری به شیشه ها اضافه شده است. حتما شما هم شیشه های غیر شفاف یا مات را در نمای ساختمان ها یا دیگر سازه ها دیده اید، شیشه هایی که باعنوان شیشه ساتینا شناخه می شوند و کاربردهای بسیاری دارند.

شیشه ساتینا

شیشه ساتینا چیست؟

شیشه ساتینا، شیشه ماتی است که در ردیف شیشه های سندبلاست قرار می گیرد، با این تفاوت که کاملا صیقلی است و از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد. شیشه های ساتینا در پی غوطه ور شدن شیشه در هیدروفلوئوریک اسید به دست می آیند و دانه های بسیار ریزی که برای مات کردن شیشه مورد استفاده قرار می گیرند، کاملا یکدست و صیقلی هستند. توجه داشته باشید که با این که شیشه ها مات هستند، نور را به خوبی از خود عبور می دهند اما جلوی دیده شدن از بیرون را می گیرند، به همین خاطر است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند.
شیشه های ساتینا، در حدود 4 تا 12 میلی متر ضخامت دارند که با توجه به کاربردشان در فضاهای مختلف می تواند متغیر باشد. این شیشه ها مقاومت بسیار بالایی دارند و جای لک بر روی این نوع از شیشه ها باقی نمی ماند. شیشه سکوریت، شیشه دو جداره، شیشه لمینت و شیشه دودی از انواع شیشه های ساتینا هستند که با توجه به نوع پروژه و سلقیه مشتری انتخاب می شوند.

کاربرد شیشه ساتینا

از شیشه ساتینا می توان در قسمت های داخلی و خارجی ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده کرد و هیچ محدودیتی در خصوص استفاده از آن ها وجود ندارد. از جمله کاربردهای این نوع شیشه می توان در فضاها و مکان های زیر اشاره کرد:
پارتیشن های اداری
 درب های شیشه ای حمام ها
 شیشه های بالکن
 شیشه های ساختمان
 بیمارستان ها
 لامپ های روشنایی

مزایای شیشه ساتینا

از جمله مزایای استفاده از شیشه ساتینا در معماری ساختمان ها و فضاهای مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• مات بودن مهم ترین مزیت شیشه های ساتینا است که باعث می شود امنیت و حریم خصوصی بیشتری برای کاربران فراهم شود.
• این شیشه ها عایق بسیار خوبی در برابر گرما و حرارت نور خورشید هستند و جلوی هدر رفتن انرژی را نیز می گیرند.
• از آن جایی که هیچ گونه لکی روی این شیشه ها باقی نمی ماند، تمیز کردن شان کار بسیار راحتی است.
• این نوع شیشه ها دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارند و به ندرت نیاز به تعمیر پیدا می کنند.
• شیشه های ساتینا در رنگ های مختلفی در بازار موجود هستند که می توانند زیبایی دکوراسیون را چندین برابر کنند.
• این شیشه ها مانع از بازتاب نور در تلویزیون می شوند و این مشکلی است که بسیاری از ما با آن روبرو هستیم.
• شیشه های ساتینا جلوی ورود اشعه ماورا بنفش نور خورشید به فضای داخل را می گیرند، در نتیجه، از وارد آمدن آسیب به وسایل داخل منزل یا از بین رفتن رنگ فرش ها نیز پیشگیری خواهد شد.

ساخت

این نوع شیشه تکنولوژی جدید در مات کردن شیشه هاست که در واکنش به بخار یا غبار ریز هیدروفلوئوریک اسید به دست می آید و قدرت اسید به گونه ای است که باعث می شود شیشه شفافیت خود را از دست بدهد و به صورت مات در بیاید. در این روش، مات شدن شیشه با اسید، کاملا صاف و یکدست خواهد بود. این نوع شیشه ها عمدتا به رنگ آبی در بازار یافت می شوند، اما برای رنگ آمیزی آن ها می توان از رنگ های پاستلی نیز استفاده کرد.
نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که، از تمیز کردن بیش از حد شیشه های ساتینا باید خودداری شود، چرا که این کار می تواند باعث از بین رفتن حالت مات شیشه ها شود و احتمال خراشیدگی شان وجود دارد.