فهرست مطالب

فرآیند مات شدن شیشه ها اصطلاحا سندبلاست نام دارد و شیشه سندبلاست از انواع شیشه هاست که شن و ماسه با فشار بالا و با استفاده از دست یا دستگاه های مخصوص، بر روی شیشه پاشیده می شود و طرح های مختلفی روی شیشه ایجاد خواهد شد. توجه داشته باشید که این کار باید با استفاده از ماسه های خاص و کمپرسور هوای مخصوص انجام شود و امکان ایجاد هر طرح و نقشی روی شیشه وجود دارد. هر چه ماسه ها با فشار بیشتری پاشیده شوند و مدت زمان بلاست کردن بیشتر طول بکشد، درجه مات بودن شیشه نیز بیشتر خواهد بود.

شیشه سندبلاست

کاربرد شیشه سندبلاست

شیشه های سندبلاست به دلیل مات بودن شان، عمدتا در مکان هایی که به دید کمتری نیاز است، مورد استفاده می گیرند و حتی برای جلوگیری از دیده شدن داخل محیط، طرح و نقش نیز روی شیشه ایجاد خواهد شد. حتی بسیاری از شرکت ها برای تبلیغ، برند خود را روی این نوع شیشه ها چاپ می کنند. از این نوع شیشه ها هم چنین می توان در مکان ها و فضاهای زیر استفاده کرد:
 جداسازی اتاق جلسات
 حمام های شیشه ای
 جداسازی فضای ما بین کارمندان
 پارتیشن های اداری و اتاق های درمان
 استخرها و مکان های ورزشی
 شیشه های دو جداره

ویژگی سندبلاست

فرآیند سندبلاست را می توان روی هر نوع شیشه ای اعمال کرد. مهم ترین ویژگی شیشه های سندبلاست این است که انعطاف پذیری بالایی دارند و می توان هر نوع طرح و نقشی را روی آن ها پیاده کرد و حتی در چنین شرایطی، نور از سطح شیشه عبور می کند و فضای داخل روشن خواهد بود. اگر شیشه سندبلاست با یک لایه لمینت پوشیده شود، تبدیل به شیشه سکوریت می شود که مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارد.
نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که برای این که لایه عمیقی از ماسه روی شیشه پاشیده شود، نیاز است که شیشه ضخامت بیشتری داشته باشد تا از مقاومت بالاتری نیز برخوردار باشد و حین انجام فرآیند ترک برندارد.

مدل های شیشه سندبلاست

•  سندبلاست تمام مات، که همان طور که از نامش پیداست به طور یکپارچه مات است و در مکان هایی که نمی خواهند هیچ گونه دیدی وجود داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.
•  سندبلاست لوگودار، که یکی از بهترین انواع شیشه ها برای تبلیغات و درج لوگو و برند است و این گونه است که ابتدا، طرح لوگو یا برند کشیده می شود و با استفاده از کاترپلاترهای مخصوص روی چسب های مخصوص، پرینت گرفته می شود. در مرحله بعد، چسب ها روی شیشه چسبانده می شوند و مراحل بلاست کردن آغاز خواهد شد.
•  سندبلاست راه مات، که بیشتر برای پارتیشن های اداری مورد استفاده قرار می گیرد و اندازه و تعداد راه ها و خطوط را خود مشتری تعیین خواهد کرد.
•  سندبلاست لمینت، که برای تولید این نوع شیشه ها ابتدا دو شیشه مات برش داده می شوند و سپس توسط لایه چسبناک به یکدیگر چسبیده می شوند.
• سندبلاست دو جداره، این نوع شیشه ها از دو نوع شیشه سندبلاست و شیشه شفاف تشکیل می شوند و سمت مات شیشه، به سمت محیط بیرون قرار خواهد گرفت.

مراحل

فرآیند سندبلاست کردن شیشه و حکاکی روی شیشه، طی مراحل زیر انجام می شود:
در ابتدا، قسمتی از شیشه که قرار است طرح روی آن قرار بگیرد، انتخاب می شود. برچسب طرح بر روی شیشه گذاشته می شود، به گونه ای که هیچ گونه فضا یا اصطلاحا حبابی ایجاد نشود و برچسب به طور یکدست روی شیشه بچسبد. طرح مورد نظر روی شیشه قرار می گیرد و قسمت های اضافی با استفاده از چاقی تمیز، بریده می شوند و سندبلاست کردن و پاشش ماسه آغاز خواهد شد.
از آن جایی که استفاده طولانی مدت از شن و ماسه می تواند باعث بروز مشکلات ریوی شود، امروزه از موادی مانند ماسه سنگ فولاد، پودر ساینده یا پوست گردو نیز استفاده خواهد شد.