شیشه هوشمند فتوکرومیک

شیشه هوشمند فتوکرومیک

شیشه هوشمند فتوکرومیک

شیشه و پنجره بخش جدایی ناپذیری از ساختمان ها و بناهای مختلف هستند که نقش اساسی را در انتقال نور و حرارت ایفا می کنند. اما گاهی تابش مستقیم و خیره کننده نور خورشید به فضاهای داخلی می تواند دردسر ساز باشد و مجبور خواهیم بود از پرده های کلفت استفاده کنیم. خوش بختانه، پیشرفت های صورت گرفته در تکنولوژی شامل حال شیشه ها و پنجره ها نیز شده و نسل جدیدی از شیشه ها با عنوان شیشه های هوشمند (Smart Glass) و پنجره های هوشمند روانه بازار شده اند، شیشه هایی که قابلیت تغییر رنگ و حالت از شفاف به تیره و کدر را دارند. شیشه های هوشمند انواع مختلفی دارند که در این مقاله به بررسی شیشه هوشمند فتوکرومیک خواهیم پرداخت.

شیشه هوشمند فتوکرومیک چیست؟

شیشه های هوشمند فتوکرومیک تحت تاثیر امواج فرابنفش قرار دارند، یعنی به محض این که نور ماورا بنفش به شیشه برخورد می کند، به صورت مات و تیره در می آیند و با کاهش میزان عبور نور، به حالت اول و شفاف بر می گردند. این نوع از شیشه های هوشمند از فیلم های چسبنده ساخته شده اند و نیازی به نیروی برق ندارند. میزان عبور و انتقال نور هنگام تماس با نور خورشید در حدود 15 تا 30 درصد است و زمانی که اشعه خورشید وجود ندارد، در حدود 60 تا 75 درصد خواهد بود.

کاربردهای شیشه هوشمند فتوکرومیک

از شیشه هوشمند فتوکرومیک می توان در ساخت عینک ها، ساختمان ها و سیستم حمل و نقل استفاده کرد:
شیشه هوشمند فتوکرومیک در عینک
عینک های فتوکرومیک برای اولین بار در سال 1960 ساخته شدند و بعدها تغییراتی بر روی آن ها صورت گرفت که برای استفاده، مناسب تر شدند. بکارگیری این شیشه ها برای عینک و لنز، باعث می شود جلوی تابش نور ماورا بنفش به چشم ها گرفته شود، اما از آن جایی که شیشه به طور کامل تیره می شود، هنگام رانندگی نباید استفاده شوند. چالش عمده در خصوص بکارگیری این فناوری در عینک این است که تقریبا بیش از سی ثانیه طول می کشد تا در تماس با نور خورشید به طور کامل تیره شود و بیش از پنج دقیقه زمان می برد تا به حالت اولیه و شفاف برگردد.
شیشه هوشمند فتوکرومیک در ساختمان ها
تابش نور خورشید از پنجره ها به فضای داخل خانه می تواند باعث تغییر رنگ فرش ها و خرابی وسایل شود، به علاوه این که با گرم شدن محیط و استفاده از تهویه هوا، هزینه های مربوطه نیز افزایش خواهد یافت. بکارگیری شیشه های فتوکرومیک یا فیلم های فتوکرومیک در پنجره های منازل و ساختمان ها می تواند از بروز تمام موارد گفته شده جلوگیری کند و زیبایی نمای ساختمان نیز چند برابر خواهد شد.

شیشه هوشمند فتوکرومیک

شیشه هوشمند فتوکرومیک در سیستم حمل و نقل

از شیشه هوشمند فتوکرومیک می توان برای خودروها، واگن های قطار و هواپیماها استفاده کرد تا از میزان تابش خیره کننده نور خورشید به راننده کاسته شود و ایمنی و راحتی بیشتری برای مسافران فراهم گردد. ممکن است در حال حاضر، تنها تعداد معدودی از ماشین های لوکس مجهز به این فناوری باشند، اما مطمئن باشید که در آینده ای نزدیک تمام وسایل سیستم های حمل و نقل به این تکنولوژی مجهز خواهند شد.

چه تفاوتی میان شیشه هوشمندفتوکرومیک و ترموکرومیک وجود دارد؟

با توجه به تعاریف بالا، این نوع شیشه در تماس با نور ماورا بنفش (UV) تغییر رنگ پیدا می کند و به حالت مات در می آید و زمانی که دمای هوا بالا می رود، به طور کامل مات و تیره نخواهد شد. این در حالی است که شیشه های هوشمند ترموکرومیک، بر اساس گرما و حرارت عمل می کنند و به محض این که دمای محیط بیرون بالا می رود، از حالت شفاف به مات تغییر پیدا می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =