فهرست مطالب

 

طراحی ساختمان‌های دانشگاهی می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر عملکرد علمی داشته باشد. زمانی دانشجویان عملکرد عالی دارند که در محیطی درس بخوانند که احساس راحتی، امنیت و مولد بودن کنند. طراحی ساختمان دانشگاه می‌تواند حس جامعه‌مندی را ارتقا دهد و در عین حال فضاهای آرامی برای مطالعه‌ی متمرکز جهت تقویت تجربه‌ی یادگیری مثبت فراهم کند. درحالی‌که اساتید الهام‌بخش و برنامه‌های درسی عالی می‌توانند به دانشجویان امکان شکوفایی تقریبا در هر محیط آموزشی بدهند، تاثیر طراحی ساختمان بر عملکرد آموزشی را نمی‌توان نادیده گرفت.

 

مهمتر از همه طراحی داخلی و تاثیر آن بر اخلاق دانشجویان است. این طراحی با به حداکثر رساندن نور طبیعی که وارد ساختمان می‌شود، شروع می‌شود. افزایش نور روز عامل مهمی در بهبود عملکرد دانشجویان است. طبق یکی از مطالعات، دانشجویان با مقادیر بالای نور طبیعی در کلاس درس در طول یک سال 20 تا 26 درصد در آزمون‌ها سریع‌تر می‌شوند. شیشه‌های قابل‌تعویض که فورا از حالت شفاف به مات تغییر می‌کنند، محیطی را فراهم می‌کنند که در آن دانشجویان از نور طبیعی که وارد مدرسه یا دانشگاه می‌شود، بهره‌مند می‌شوند و در عین حال توانایی حفظ حریم خصوصی را بعد از چند ساعت یا در طول ایونت‌ها دارند.

طراحی ساختمان

استفاده از رنگ‌های مختلف بسته به فضا می‌تواند تاثیر مثبتی بر اخلاق داشته باشد. مثلا، رنگ‌های پرجنب و جوش و زنده برای سالن‌های ورزشی مدارس و کافه‌تریاهایی مناسب‌اند که معمولا مراکز فعالیت هستند. شیشه‌های قابل تغییر رنگ منبع منحصربه‌فردی از رنگ را در فضاهای عمومی ارائه می‌دهند. شیشه‌های حافظ حریم خصوصی را می‌توان در طراحی مراکز رسانه‌ای به عنوان صفحه‌نمایش HD برای دانشجویانی که در پروژه‌های گروهی کار می‌کنند، استفاده کرد؛ شیشه فورا تغییر می‌کند تا قابلیت دسترسی راحتی به فناوری که برای موفق شدن لازم است، بدهد.

طراحی‌های معاصر مانند فناوری شیشه هوشمند می‌توانند با افزایش قابلیت وکاربردپذیری به مدرن‌سازی مراکز رسانه‌ای کمک کنند. دانشجویان می‌توانند راحت به فناوری که نیاز دارند، دسترسی داشته باشند و در عین حال محیط جذاب و زیبایی را حفظ کنند. فناوری شیشه‌های قابل تعویض امکان حداکثر قابلیت دید را در سراسر ساختمان دانشگاه می‌دهد و در عین حال قادر است حریم خصوصی را برای دانشجویان و کارکنان در صورت لزوم فراهم کند. تغییر به حالت مات بعد از ساعات مدرسه حس امنیت و اطمینان را به اعضای کارکنان وقتی سازمان خالیست، می‌دهد.

حفظ حریم خصوصی هنگام طراحی دفاتر اداری نیز مهم است. کارکنان احساس می‌کنند وقتی با یکی از اعضای هیئت علمی یا یکی از دانشجویان  ملاقات می‌کنند، می‌توانند سطح محرمانه بودن را حفظ کنند. شیشه‌های حفظ حریم خصوصی خلاء را بین فضای خصوصی و باز با یک سوئیچ برطرف می‌کنند. مدیران براحتی می‌توانند حریم خصوصی را برای دانشجویان و کارکنان در صورت لزوم حفظ کنند- یک محیط انعطاف‌پذیر برای رفع نیازهای دانش‌آموزان فراهم می‌کنند. در کل، طراحی ساختمان دانشگاه صرفا یک مقوله‌ی زیبایی‌شناختی نیست. مدارس، دانشگاه‌ها و کالج‌ها باید تاثیرات قابل‌توجه طراحی ساختمان را بر دانشجویان در نظر بگیرند. شیشه‌ی هوشمند نقش مهمی در طراحی یک محیط امن، خصوصی و مولد ایفا می‌کند که در آن دانشجویان بهترین شانس موفق شدن دارند.

راه‌حل کامل برای ساخت ساختمان‌ها مملو از نور طبیعی، شیشه‌ی هوشمند اسمارت ویو است که هم برای خانه‌ها و هم ادارات ایده‌آل است. پارتیشن‌بندی شیشه راه‌حل مدرن و پیشرفته‌ای برای ارائه‌ی محوطه‌های داخلی و پارتیشن‌های دیواری برای کاربردهای مختلف است.

یکی از مزایای استفاده از شیشه نسبت به دیوار بتنی این است که نور همچنان می‌تواند از آن عبور کند و در نتیجه حس فضا و نور را به محیط می‌دهد. هنگام انتخاب شیشه‌ی مناسب برای پروژه‌ی پارتیشن‌بندی که طبق نیازهای فردی و قانونی‌تان متفاوت خواهد بود، گزینه‌های بسیار مختلفی وجود دارد. وقتی به حریم خصوصی کاملی نیاز دارید، ممکن است شیشه لمینت شده ساندبلاست را با کنترل صدای آکوستیک انتخاب کنید. برای حفظ حریم خصوصی جزیی، طرح‌های تزئینی ساده یا برند شرکت‌تان را می‌توان روی شیشه ساندبلاست کرد.

در پروژه‌های منتخب برای مشتریانی که نیاز به عامل شگفتی دارند، شیشه‌های LCD پیشرفته را می‌توان برای فراهم کردن حریم خصوصی کامل با لمس یک دکمه استفاده کرد. شیشه‌ی اسمارت ویو به طراحان داخلی و معماران توانایی دربرگرفتن رنگ‌های روشن و باطراوت و حتی تصاویر با کیفیت می‌دهد. چاپ کردن روی صفحه شامل استفاده از جوهر سرامیکی روی شیشه از طریق قالب صفحه می‌شود. جوهر روی شیشه پخته می‌شود و جوهر را در شیشه ادغام می‌کند، بطوری‌که با هم یکی می‌شوند و پوشش کاملی برای صفحه‌های دوش فراهم می‌کنند. معمولا یک فرایند تک رنگی و چندرنگی امکان‌پذیر است.

شیشه هوشمند اسمارت ویو را می‌توان بصورت دستی و خودکار برای کنترل میزان نور، تابش نور وگرما از پنجره تنظیم کرد. شیشه‌ی قابل‌تعویض اسمارت ویو یک راه‌حل متنوع است. از آن می‌توان در صفحه‌نمایش‌های پارتیشن، پنجره‌ها، چراغ سقف و درها، صفحه‌نمایش‌های امنیتی و حتی به عنوان یک صفحه نمایش پروژکتور HD استفاده کرد. زیبایی و انعطاف‌پذیری محصول طوریست که معماران و طراحات به دنبال کاربردهای جدید و نوآورانه برای آن هستند.

از طریق استفاده از جریان الکتریکی، ویژگی‌های شیشه در کمتر از 0.01 ثانیه آن را از حالت مات به شفاف تبدیل می‌کند. بسته به نیازهای فرد مشتری، این تغییر حالت به مات و سپس به حالت شفاف را می‌توان از طیف وسیعی از سوئیچ‌های دیواری، کنترل از راه دور، سنسورهای حرکت، سنسورهای نور یا تایمرها تقویت کرد. انواع مختلفی از شیشه‌های قابل‌تعویض حافظ حریم خصوصی را می‌توان بصورت رنگی، ضد آتش، دوجداره، منحنی و شکل دار تولید کرد.

شیشه هوشمند قابل تعویض محصول نهایی بعد از لمینت کردن پوشش هوشمند PDLC است. صرف نظر از اینکه شما کاربر نهایی یا کارخانه هستید، می‌توانید آن را بطور مستقیم مانند شیشه معمولی نصب کنید.

شیشه هوشمند نوع منحصربه‌فردی از فناوری شیشه قابل تعویض است که به کاربران امکان تغییر ظاهر شیشه را با فشار دادن یک دکمه می‌دهد. این شیشه برقی با استفاده از جریان برق برای تنظیم ظاهر شیشه بسته به نیازهای کاربر عمل می‌کند. شیشه هوشمند تحول فناوری است که از نظر بهبود شرایط زیبایی شناسی، عملکرد و حفظ حریم خصوص ساختمان بسیار امیدوارکننده است. ورودی شیک یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن تاثیر خوب بر بازدیدکننده‌ها یا ساکنان یک ساختمان تجاری مانند آسمان خراش، هتل یا اداره است. شیشه هوشمند قابل تعویض می‌تواند اصول زیبایی شناسی مینیمالیستی را برای ورودی ساختمان ایجاد کند که تاثیر قابل توجهی دارد و کمک می‌کند چنین ساختمان‌هایی از ساختمان های مجاور متمایز شود. علاوه‌براین، فرصت سفارشی و متناسب کردن ظاهر شیشه هوشمند به ایجاد یک طراحی عالی برای ورودی ساختمان کمک می‌کند. سطوح حفظ حریم خصوصی را می‌توان برای رویدادهای ویژه و ایوینت های دیگر یا حتی مهمانان ویژه مانند اقامت مشاهر در هتل متناسب کرد. فناوری شیشه قابل تعویض مزیت کاربردی دیگری، یعنی گزینه‌ی ماتی بالا را دارد؛ این ویژگی به مدیران ساختمان یا برگزارکنندگان ایونت امکان می‌دهد موقتا یا دائما از پانل‌های شیشه به عنوان صفحه نمایش های پروژکتور برای نمایش برند سفارشی در ورودی ساختمان استفاده کنند.

هنگام طراحی یک بیمارستان، معماران نه تنها باید عناصر طراحی که به ویژگی زیبایی شناسی کمک می‌کند، در نظر بگیرند، بلکه توجه کنند که چگونه عملکرد ساختمان را می‌توان برای ارائه خدمات بهتر به بیمار ارتقا داد و اقامت راحت‌تری را در بیمارستان مهیا کرد.

بیمارستان های جدید و فعلی بطور فزایند از مزایای فناوری شیشه قابل تعویض استفاده می کنند. مثلا، بیمارستان سلطنتی ساندرلند مستلزم ساخت یک سیستم پارتیش‌بندی چدید بود که امکان نظارت بر بیماران و ضمن حفظ حریم خصوصی را می‌داد. علاوه بر این، پارتشین‌ها برای براورده کردن استانداردهای بهداشتی دقیق هر بیمارستان مدرن لازم بودند. راه حل طراحی برای این بیمارستان استفاده از پانل های شیشه هوشمند قابل تعویض و حافظ حریم خصوصی بود که یک سیستم پارتیشن‌بندی بدون درز و مناسب در راهروهای ICCU و درب‌های دو تکه که در ورودی هر بخش بیمارستان قرار دارند، ایجاد می‌کند. پانل های شیشه‌های هوشمند با استانداردهای بهداشتی در بیمارستان منطبق بودند، زیرا تمیز کردن پانل‌های شیشه قابل تعویض راحت تر از پرده‌ها سنتی یا معمولیست.

راه‌حل مشابهی در پروژه‌ای در بیمارستان پدینگتون سنت مری در لندن استفاده شد که مستلزم معرفی راه‌حل داخلی نوآورانه برای کمک به حذف تهدید عفونت داخلی و بهبود حریم خصوصی بیمار بود. درحال حاضر، بیمارستان از پارتیشن‌های شیشه‌ هوشمند قابل تعویض برای توازن ایده‌آل بین حفظ حریم خصوصی بیمار، طراحی شیک و استانداردهای بهداشتی عالی استفاده کرده است.

وقتی بحث کار روی پروزه‌هایی که شامل هتل ها می‌شود، مطرح می‌گردد، معماران وظیف‌ی دشواری دارند، زیرا هتل‌داران همیشه خواهان جدیدترین تکنولوژی‌ها و ویژگی‌های طراحی هستند که بتوانند تجربه‌ی مهمانان در هنگام ورود به هتل را ارتقا دهند.

شیشه هوشمند را می‌توان در طراحی اتاق هتل استفاده کرد؛ مثلا با ادغام حمام و اتاق خواب در یک فضای بزرگتر با پارتشین‌های شیشه قابل تعویض برای ارائه حریم خصوصی در صورت لزوم و با فشار دادن یک دکمه. برخی از مزایای یک برنامه طراحی باز برای اتاق هتل این است که امکان ورود نور طبیعی‌تر به اتاق را می‌دهد، فضا را افزایش می‌دهد و به مهمانان کمک می‌کند احساس راحتی بیشتری کنند که انگار در منزل خود هستند.

فناوری شیشه هوشمند قابل تعویض یک فناوری مهم و نوظهور است که معماران می‌توان با استفاده از آن طراحی کاربردی و شیک‌تری برای ساختمان‌های تجاری فراهم کنند.

هتل ها و استراحتگاه‌های Kempinski  در بحرین معماران وودز باگوت را برای افزایش دیوار پارتشینی استاندارد برای طراحی سطح بالا استخدام کرده‌اند. تکنولوژی شیشه هوشمند برای تاثیر مشابه در هتل The Brew House در Tunbridge Wells استفاده شد، که در انجا طراحی های مناسب یک نمای ظریف و مینیمالیستی فراهم می‌کند که از طریق اتاق ها را می‌توان در لحظه آشکار یا پنهان کرد.