فهرست مطالب

شیشه بخش جدایی ناپذیر در ساخت و ساز و دکوراسیون داخلی و خارجی است و با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در صنایع شیشه سازی، شاهد آن هستیم که هر روز انواعی از طرح ها و مدل ها روانه بازار می شوند. شیشه هوشمند نسل جدیدی از شیشه است که با تکنولوژی بسیار خاص و منحصر به فردی طراحی شده و عملکردی متفاوت با شیشه های معمولی دارد، به گونه ای که کاربر می تواند میزان ورود نور به فضای داخل را تحت کنترل داشته باشد. اما شیشه هوشمند چیست و نحوه کنترل آن به چه صورت است؟

شیشه هوشمند چیست؟

شیشه های هوشمند یا Smart Glass، انواعی از شیشه هستند که با استفاده از جریان برق و الکتریسیته و هم چنین نور UV خورشید عمل می کنند و به گونه ای طراحی شده اند که می توانند در کسری از ثانیه از حالت شفاف به مات و بالعکس در بیایند و حریم خصوصی بیشتری را ایجاد کنند. از این نوع شیشه ها می توان برای تمامی شیشه های داخلی و خارجی ساختمان ها، پارتیشن ها، در بانک ها و مراکز اداری و تجاری و حتی خودروها استفاده کرد و در آینده ای نه چندان دور، میزان بکارگیری این فناوری در شیشه ها افزایش خواهد یافت.

استفاده از این شیشه ها مزایای زیر را به همراه خواهد داشت:

  • صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها
  • جلوگیری از ورود اشعه های مضر نور خورشید
  • ایجاد حریم خصوصی بیشتر
  • قابل استفاده در دکوراسیون داخلی و خارجی
  • نصب آسان
  • شرایط نگهداری آسان
نحوه کنترل شیشه هوشمند9786

بیشتر بدانید :

انواع و نحوه کنترل آن توسط کاربر

شیشه های هوشمند در دو دسته فعال (active) و غیر فعال (passive) قرار می گیرند. شیشه های نوع فعال با استفاده از جریان برق و الکتریکی کار می کنند و برای نصب آن ها حتما به یک اینورتر یا مبدل ولتاژ برق به ولتاژ مناسب برای شیشه نیاز می باشد که برای استفاده از این مدل ها، خود کاربر به راحتی و تنها با فشردن یک دکمه بر روی ریموت کنترل می تواند وضعیت شیشه را به حالت مات و یا شفاف در بیاورد.

شیشه های غیر فعال شامل انواع ترموکرومیک و فتوکرومیک می شوند که به گونه ای طراحی شده اند که به ترتیب و بر اساس میزان حرارت و تابش امواج UV نور خورشید عمل می کنند و تغییر حالت می دهند، بی آن که دیگر نیازی به فشردن دکمه نباشد. هر چه میزان حرارت و UV نور بیشتر باشد، تیره و مات شدن شیشه نیز بیشتر خواهد بود.

شیشه هوشمند قابل کنترل است و می‌تواند با استفاده از سیستم کنترل الکترونیکی به طور دقیق تنظیم شود. نحوه کنترل شیشه هوشمند به صورت زیر است:

کنترل دستی: یکی از روش‌های ساده تر کنترل شیشه هوشمند، استفاده از دکمه‌ها، سوئیچ‌ها یا سیستم کنترل دستی است. با فشار دادن دکمه‌ها و تنظیم ولتاژ الکتریکی متناسب، می‌توان شیشه را از حالت شفاف به حالت مات و برعکس تغییر داد.

کنترل خودکار: در برخی از موارد، سیستم کنترل خودکار ممکن است با متحکم شدن نور محیط، سنسور حرکت یا بازدهی حرارتی کنترل شود. بر اساس شرایط زیست محیطی، سیستم خودکار می‌تواند ولتاژ الکتریکی را به طور خودکار تنظیم کند و شیشه را به حالت مات یا شفاف تغییر دهد.

سیستم هوشمند: بهبود در تکنولوژی های هوشمند، امکان کنترل کاملاً اتوماتیک شیشه هوشمند را فراهم کرده است. این سیستم ها شامل استفاده از سنسورها، مبدل‌ها و الگوریتم‌های تشخیص هوشمند را برای توسط سیستم های هوشمندی که به داده های حسگر ها با استفاده از الگوریتم های مصنوعی و پردازش تصویر و یا سیستم هوشمند استفاده می شود که می تواند شیشه را در ارتباط با محیط زیست کنترل کند.

در هر صورت، ابزارهای کنترل به همراه سیستم الکترونیکی برای اعمال ولتاژ الکتریکی و تغییر حالت نفوذنی شیشه به کار می‌روند. این به کاربران اجازه می‌دهد شیشه را به طور دلخواه از حالت مات به حالت شفاف و بالعکس تغییر دهند.

شما می توانید جهت اطلاع از تاریخچه شیشه هوشمند به این صفحه بروید. 

نحوه عمل

شیشه هوشمند از دو لایه شیشه لمینت شده تشکیل شده که ما بین آن کریستال های مایع قرار دارد. زمانی که جریان برق داخل شیشه به گردش در می آید، کریستال ها به صورت منظم در کنار هم قرار می گیرند و نور بی هیچ شکستی عبور می کند و شیشه کاملا شفاف خواهد بود. اما به محض قطع شدن جریان، ذرات کریستال حرکات تصادفی و به هم ریخته ای پیدا می کنند و پرتوهای نور دچار شکست می شوند و در نهایت، شیشه به حالت مات در خواهد آمد. نکته مثبت و قابل توجه در خصوص این شیشه این است که در حالی که حریم خصوصی بیشتری را ایجاد می کنند، اما مانع از ورود نور طبیعی نخواهند شد و تنها جلوی ورود اشعه های مضر گرفته خواهد شد.

حتی شیشه های معمولی را نیز می توان به شیشه های هوشمند تبدیل کرد و تنها کافی است که برچسب هوشمند میکروفیلم پشت شیشه چسبانده شود. با این که ممکن است دوام و ماندگاری آن ها به اندازه شیشه های لمینت شده نباشد، اما می توانند همان کارایی را داشته باشند.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه خرید و نصب شیشه های هوشمند، با کارشناسان ما در اسمارت ویو تماس بگیرید.

 

بیشتر بدانید :