فهرست مطالب

پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند چیست؟ هم پارکینگ و هم ازدحام ترافیک، منابع ثابت ناامیدی رانندگان در اکثر شهرهای سراسر جهان هستند. از آنجایی که شهرها به دنبال پیاده‌سازی فناوری‌های جدید در رقابت برای ستاره شدن شهر هوشمند هستند، راه‌حل‌های پارکینگ هوشمند و نوآوری در تراکم ترافیک اغلب بسیار پر طرفدار است.

پارکینگ هوشمند چیست؟

پارکینگ هوشمند، به زبان ساده، استفاده از فناوری برای یافتن مکان‌های پارک اشغال شده یا در دسترس است و اغلب از این داده‌ها برای ایجاد نقشه پارک در زمان واقعی استفاده می‌کند.

پارکینگ هوشمند می تواند به روش های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد، از جمله:

کمک به رانندگان در یافتن آسان و سریع پارکینگ از طریق یک برنامه

انتقال اطلاعات به مسئولان پارکینگ جهت شناسایی تخلفات

ترغیب مردم به استفاده از گزینه های حمل و نقل جایگزین در مورد ازدحام پارکینگ

بیشتر بخوانید:

کنترل شیشه هوشمند با فناوری هوشمند

سرمایش و گرمایش هوشمند

تصویر-پارکینگ-هوشمند-8796

سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند چیست؟

پارکینگ هوشمند معمولاً به این معنی است: پیدا کردن مکان های پارکینگ موجود و  ایجاد نقشه پارک در زمان واقعی.

برای یافتن فضاهای در دسترس یا اشغال شده، می‌توان حسگرها را در زمین تعبیه کرد یا دوربین‌ها را روی تیرهای چراغ، نمای بیرونی ساختمان و … نصب کرد. نرم‌افزار تشخیص تصویر، تصاویر دوربین‌های نصب‌شده را به داده‌های اشغال زمان واقعی تبدیل می‌کند. حسگرها حضور یک وسیله نقلیه را در یک نقطه پارک خاص تشخیص می دهند.

پارکینگ هوشمند، به رانندگانی که به دنبال پارکینگ هستند کمک می‌کند تا مکان باز را سریع‌تر بیابند و از ازدحام داخل سازه‌های پارکینگ بکاهند.

هنگامی که فناوری داده شده فضاهای موجود را مشخص کرد، داده‌ها به‌صورت بی‌سیم به یک پلت فرم پارکینگ هوشمند مبتنی برابر منتقل می‌شود. این داده ها، با سایر داده های در دسترس بودن پارکینگ جمع می شوند، سپس یک نقشه بلادرنگ ایجاد می کنند.

اگر اطلاعی در رابطه با سیستم روشنایی هوشمند ندارید از این صفحه کمک بگیرید. 

چه کسی از پارکینگ هوشمند سود می برد؟

رانندگان

امکان مشاهده گزینه های پارک در زمان واقعی، استرس و غیرقابل پیش بینی بودن، مکانی برای پارک را کاهش می دهد. همچنین مانعی را که ممکن است راننده را از ورود به یک منطقه شهری بازدارد، از ترس اینکه پارکینگ در دسترس موجود نباشد را، از بین می برد.

شهرها

حمل و نقل آسان تر می تواند کیفیت زندگی شهروندان را تا حد زیادی بهبود بخشد. سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند دسترسی به فرصت ها در جوامع را افزایش می دهد و اقتصاد را تقویت می کند. اگر دائماً برای رسیدن به محل کار و یافتن مکانی برای پارک مشکل داشته باشند، ممکن است برای مردم شهر شما حفظ شغل و کمک به اقتصاد محلی دشوار باشد. همچنین کاهش ترافیک و ازدحام پارکینگ، تجربه بهتر و ایمن‌تری را برای عابران پیاده و دوچرخه ‌سواران برای تردد در شهر، نیز ایجاد می‌کند.

کاهش زمان سفر با وسیله نقلیه همچنین باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود و شهری تمیزتر را برای همه ساکنان ایجاد می کند.

مشاغل

پارکینگ هوشمند می تواند با آسان کردن یافتن پارکینگ در آن منطقه و دسترسی سریعتر به کسب و کارها، مردم را به سمت مشاغل محلی سوق دهد.

متاسفانه امروزه تعداد محدودی از راه حل های هوشمند پارکینگ در بازار وجود دارد. موانع معمولی شامل کمبود زیرساخت های موجود، بودجه محدود و نگرانی های امنیتی مربوط به دستگاه های متصل است.

از آنجایی که این راه حل ها از طریق افزایش پذیرش فناوری های جدید فعال شده توسط اینترنت اشیا، در دسترس تر و مقرون به صرفه تر می شوند، باید شاهد پارکینگ هوشمندتر و کارآمدتر در شهرهای سراسر جهان باشیم.

چرا جهان به پارکینگ هوشمند نیاز دارد؟

در حالی که به وضوح مزایای زیادی برای پیاده سازی پارکینگ هوشمند در شهرها وجود دارد، اما عمدتاً به دو چیز مربوط می شود. فناوری پارک هوشمند برای مردم و برای کره زمین خوب است. طبق گزارشی، 30 درصد از ازدحام ترافیک ناشی از خودروهایی است که به دنبال مکانی برای پارک هستند. پارکینگ هوشمند به ایجاد، دنیایی پاک تر و سبزتر کمک  می کند.